نشست خبری همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب با حضور مدیر همایش سرکار خانم دکتر ملانظری و دبیر علمی همایش سرکار خانم دکتر فتاحی زاده سه شنبه 27 تیر ماه 96 برگزار شد.

نشست خبری تشریح برنامه‌های همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب، سه شنبه 27 تیرماه 1396، با حضور خانم دکتر مهنازملانظری رئیس دانشگاه الزهرا(س) و مدیر همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب، خانم دکتر ندا گلیجانی مقدم معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا س ،خانم دکتر فتحیه فتاحی‌زاده دبیر علمی همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب و آقای حمید صابر فرزام رئیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور، با حضور جمعی از خبرنگاران و تیم های رسانه ای در سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.

دعوت به گفتمانی علمی پیرامون عفاف و حجاب

خانم دکتر مهناز ملانظری ریئس دانشگاه الزهرا و مدیر همایش نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب با بیان اینکه هدف دانشگاه از برگزاری این همایش، اقدام عملی در رابطه با این امر مهم است، گفت: عفاف و حجاب در شکل‌گیری شخصیت انسان‌ها بسیار موثر است. ایشان تصریح کرد همایش ملی نگرش علمی کاربردی به عفاف و حجاب بر آن است تا با ترویج فرهنگ عفاف، سلامت نسل‌ها تأمین و امنیت روانی آحاد جامعه فراهم شود.
از دیگر بخش‌های این نشست خبری تشریح جزئیات همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب بود که با تبیین موضوع از سوی دکترفتاحی‌زاده، دبیر علمی این همایش همراه بود.
خانم دکتر فتاحی زاده دبیر علمی همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب از عزم دانشگاهیان برای تبیین مساله عفاف و حجاب در این نشست خبر داد. ایشان با بیان اهداف همایش از جمله هم افزایی جامعه علمی در افزایش دانش عفاف و حجاب، آسیب شناسی مسأله عفاف و حجاب، گفتمان سازی و جریان سازی با رویکرد علمی به عفاف و حجاب در جامعه دانشگاهیان، تبیین علمی چرایی ضرورت رعایت عفاف و حجاب را از دیگر ویژگی‌های خاص این همایش خواند و اظهار کرد: چالش‌ها و شبهات متعددی در این زمینه وجود دارد که باید به صورت علمی پاسخ داده شود تا جوانان بپذیرند.
وی در بیان ویژگی‌های این همایش گفت: درصدد هستیم نگاه فراجنسیتی به موضوع عفاف و حجاب را ترویج کنیم تا برخی گمان نکنند که مردان از مقوله حجاب و عفاف سهمی ندارند چرا که گسترش این فرهنگ نیاز به آموزش مردان و خودمراقبتی از سوی آنان نیز دارد. برآیند گسترش عفاف در جامعه سلامت خانواده‌ها و نسل‌ها و در نهایت تأمین امنیت روانی آحاد جامعه است.
وی برگزاری همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب را بسترسازی برای برگزاری این همایش به صورت بین‌المللی دانست و گفت: طرح و ایده انجمن ملی عفاف را مطرح کردیم و امیدواریم بتوانیم به زودی از این طرح حمایت و شاهد تصویب آن باشیم. ایشان تأکید بر اینکه ویژگی این همایش علمی و کاربردی بودن آن بوده است، گفت: ما شاهد برگزاری جلسات،‌ نشست‌ها و همایش‌های گسترده‌ای در سطح عمومی در زمینه عفاف و حجاب هستیم اما تا به حال شاهد حضور مؤثر دانشگاهیان، در این زمینه نبوده‌ایم و شکل‌گیری این همایش یک شروع موفق بوده که از دانشگاه الزهرا صورت خواهد گرفت.
وی محورهای این همایش را الهیات و مبانی معرفتی، ارتباطات و رسانه‌ها، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری، بهداشت و سلامت، جامعه شناسی و علوم اجتماعی، حقوق، علوم تربیتی و روانشناسی، هنر و ادبیات خواند و بیان کرد: برگزاری مسابقات کتابخوانی، تجلیل از فعالان علمی - فرهنگی و فراخوان طرح‌ها و ایده‌های برتر کاربردی در حوزه ترویج عفاف و حجاب از برنامه‌های جانبی محسوب می‌شود.
فتاحی‌زاده تعداد آثار ارسال شده را تا کنون ۲۸۸ مقاله در محورهای هشت گانه اعلام کرد و افزود: ۴۶۱ نفر تا کنون ثبت نام کرده‌اند که برای ارسال چکیده مقالات تا یکم شهریور‌ماه و برای ارسال اصل مقالات تا ۳۰ شهریور‌ماه سال جاری، فرصت دارند.
درپایان این نشست، پرسش و پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره این همایش صورت گرفت.